• פורסם ב-31.03.2022

פצעי לחץ הינם פצעים הקשים מאוד לריפוי, מדובר בפצעים פתוחים על גבי העור הנגרמים כתוצאה מהפעלת לחץ ממושך או חוזר על אותו שטח עור. הפצעים מאפיינים בעיקר מרותקי מיטה ומרביתם מתפתחים בחלק התחתון של הגוף ובעיקר באזור האגן. 

מזרנים דינמיים נחשבים למזרנים הטובים ביותר למניעת ולריפוי פצעי לחץ. המזרנים מפותחים בטכנולוגיה מתקדמת אשר גורמת לשינוי תנוחת המשתמש בפרקי זמן קצרים ומתוזמנים ובכך נמנע לחץ לפרק זמן ארוך על אזור מסוים בגוף.  מזרן למניעה וטיפול בפצעי לחץ, נקראים גם 'מזרן דינמי', ומהווה חלק חשוב בהתמודדות עם פצעי הלחץ תוך שיפור משמעותי באיכות חייהם של המטופלים.

מכיוון שמטופלים המרותקים למיטה לא יכולים להירפא מפצעי לחץ ללא הסרת הלחץ מאזור הפצע, ועדות מקצועיות בינלאומיות ממליצות על סוגים שונים של מזרנים בהתאם למצב הרפואי של המטופל או המטופלת, דרגת הפצע שלהם ורמת הסיכון לפיתוח פצעים קשיי ריפוי.

חברות שונות כמו: אר-קיור מדיקל מציעות מגוון רחב של סוגי מזרנים דינמיים לטיפול בפצעי לחץ אותם ניתן להתאים בהתאמה אישית וייחודית לכל מטופל או מטופלת. מזרני אוויר אקטיביים דינמיים יתאימו לרוב למטופלים הנמצאים בסיכון גבוה לפיתוח פצע לחץ עתידיים או מטופלים עם פצעי לחץ קיימים. 

מזרנים אלה מדמים את פעולת שינוי התנוחה, בעלי גליליים גדולים לרוחב המזרן המלאים באוויר, מתנפחים ומתרוקנים לסירוגין. הם ניתנים לרכישה ולהשכרה במגוון רחב של מסלולים.

מזרון אוויר דינמי אקטיבי למניעת פצעי לחץ וטיפול בהם, מהווה חלק חשוב ביותר בהתמודדות של ריפוי פצעי הלחץ. שהרי פצע לחץ לא יוכל להירפא, ללא הסרת הלחץ מהאזור!

בעת בחירה במזרן אוויר דינמי חייבים להקפיד על מספר דגשים:

  1. חיישנים לוויסות הלחץ – מומלץ לוודא כי המזרן עם מערכת חיישנים פנימית ומשאבה המספקת לחץ תקני עד 32 מילימטר כספית.
  2. התאמת הלחץ למשקל המטופל 
  3. מנח הגוף – הפחתת לחץ במזרן אויר דינמי מתאפשרת רק כאשר מחצית מהגוף נמצא באוויר לסירוגין.
  4. כיסוי אלסטי ומאוורר – כיסוי המזרן קריטי בבחירת מזרן וחשוב לבחור מזרן בעל כיסוי אלסטי הנמתח ל-4 כיוונים בכדי לאפשר שינויי תנוחת המטופל באופן שלא יגרום לקריעת העור, יצירת פצעים חדשים וגירוי נוסף לפצעים קיימים.  כמו כן, חשוב להקפיד על כיסוי בד איכותי בעל יכולת לנדף נוזלים המצטברים.
  5. כיסוי אנטיבקטריאלי למניעת זיהום – הניתן לניקוי בחומרים למניעת זיהומים.
  6. גובה – לפחות 13 ס"מ
  7. עיטוף הגוף – מזרן איכותי הוא כזה העוטף ושומר על גוף המטופל באוויר גם כאשר מרימים את מראשות המיטה ומרכז הכובד נמצא באזור הישבן.

בנוסף, כדי לבחור את המזרן המדויק יש לוודא כי המזרן אפקטיבי ובעל תכונות שאסור לוותר עליהן כמו: יעילות, איכות, אחריות ומומחיות – לכן, חשוב לבחור במזרן מוכר, רצוי מזרן המוכר בבתי החולים ושנבחר על ידי צוותים רפואיים. 

חשוב לזכור – מזרן דינמי אקטיבי מהווה את קו הגנה הקריטי והחשוב ביותר במניעה וטיפול בפצעי לחץ. יחד עם זאת, הוא רק חלק מהמערך של טיפול מקצועי ויעיל בפצע כמו אנשי מקצוע, רופאים ואחיות עם ניסיון בטיפול בפצעים קשיי ריפוי, חבישות בהתאם לגורמי הפצע, מצב הפצע ומצב המטופל, תזונה מועשרת בחלבונים ואביזרים לפיזור לחץ, כגון כרית ישיבה ומגן עקב.