• פורסם ב-14.06.2022

כאשר אדם סובל מפצע לחץ או נמצא בקבוצת סיכון לפתח פצע לחץ, בדרך כלל עקב שכיבה או ישיבה ממושכת מבלי יכולת לשנות תנוחה בעצמו, חשוב מאוד לדאוג לאיכות המשטח שבא במגע עם גופו.

בחירה נכונה של מיטה ומזרן יכולה להשפיע באופן ישיר על בריאותו הפיזית ואף הנפשית של המטופל.

במהלך אשפוז בבית החולים נהנה המטופל ממיטה הכוללת מגוון התקנים ושירותים המסייעים להקל על טיפולו, כמו: מנגנון הרמה והורדה של המיטה ומשענת הגב, ציוד רפואי מובנה, שינוי תנוחה על פי לוח זמנים מותאם אישית, ועוד.

אלא שלעיתים מטופלים אלה, המרותקים למיטה למשך תקופות ארוכות, עוברים בסופו של דבר לטיפול ביתי. הסביבה המוכרת והאינטימית הוכחה כעדיפה על פני בית החולים או דיור מוגן, ויותר ויותר מטופלים וקרובי משפחתם בוחרים להמשיך את הטיפול והמעקב בבית.

טיפול ביתי יכול להיות מבוצע על הצד הטוב ביותר רק בעזרת מיטה סיעודית מתאימה, שיתרונותיה לא נופלים מאלה של מיטת בת החולים הסטנדרטית.

האם ניתן להציב מיטה סיעודית בבית?

בישראל קיים היצע של פתרונות מהמתקדמים בעולם בתחום הציוד הרפואי לטיפול ומניעה בפצעי לחץ. מיטה סיעודית המותאמת לשימוש ביתי היא מוצר בר השגה, בעל מפרט טכני רחב ואף עיצוב חדשני המשתלב באופן אסתטי בחלל הבית.

ניתן לבחור מיטה סיעודית בעלת מנגנון הפעלה מכני או אלקטרוני. המפרט הבסיסי כולל גלגלים לתנועה חופשית, מעקה בטיחות, ומגוון יתרונות ומאפיינים נוספים.

כיצד מיטה סיעודית מסייעת לסובלים מפצע לחץ?

ההנחיה המרכזית למניעת פצעי לחץ היא לבצע שינויי תנוחה תכופים, כל שעתיים לפחות, באמצעות אביזרים מתאימים. משיכה של המטופל בידיים עלולה להחמיר את מצבו. לכן, מנגנון שינוי תנוחה של מיטה סיעודית יכול לחסוך זמן, כוח ומשאבים מהצוות המטפל ומבני המשפחה.

המנגנון מאפשר להזיז בבטחה את המטופל, לכוון אוטומטית את גובה הרגליים או את זווית הגב, ובכך להקל את הלחץ המופעל על העור בנקודות הסיכון העיקריות (ישבן, גב רגליים), לאפשר נוחות רבה בהתנהלות היומיומית ולהפחית את הסיכון לפתח פצעי לחץ נוספים.

איזו מיטה סיעודית תתאים לכם?

ישנם סוגים שונים של מיטות סיעודיות, שחלקן מותאמות במיוחד לצרכים של חולים במחלות מסוימות. לכל מיטה מפרט תכונות ומאפיינים משלה.

לפני שאתם ניגשים לחפש מיטה סיעודית שתענה על כל הצרכים של יקיריכם, אנו ממליצים לעיין ברשימה הבאה, המפרטת את מגוון הפונקציות האפשריות.

בשלב הראשון סמנו את כל המאפיינים ההכרחיים, ובשלב השני בחרו עוד כמה תוספות שיכולות להקל על חייכם. אחר כך תוכלו להשוות בין סוגי המיטות השונים ולחקור מהי המיטה הסיעודית המתאימה ביותר לכם:

  • מעקה בטיחות ניתן להסרה
  • מסילות בצדי המיטה
  • מערכת הטיה המאפשרת שינוי תנוחה
  • מערכת הגבהה להרמה והורדה
  • שלט רחוק
  • התאמת המיטה לשימוש במזרן לפצעי לחץ, כרית או כל מוצר תקני אחר לפיזור לחצים שאתם מעוניינים להשתמש בו
  • מנגנון לכיוון משענת הראש והגב
  • התאמת המזרן הבסיסי של המיטה לשילוב עם מזרן אקטיבי מתקדם לטיפול בפצעי לחץ
  • חוברת הדרכה
  • שירותי הרכבה / התקנה

מטופלים בקבוצת הסיכון לפצעי לחץ או כאלו בעלי פצע קיימים חייבים מזרן דינאמי הבנוי בצורת גלילים כתוספת למיטה הסיעודית.
קראו עוד על מזרני לחץ, מזרני אוויר אקטיביים ודינאמיים לטיפול ומניעת פצעי לחץ.

מיטה סיעודית