סוגי פצעים בעור

מהו פצע? פצע מוגדר כפגיעה בשלמות העור.

סוגי פצעים נחלקים ל- 2 עיקריים: האחד הינו פצע אקוטי כגון שפשוף או שריטה, פצע זה ירפא מעצמו בדר"כ בתהליך נורמלי. השני, הינו פצע הכרוני, כגון פצע לחץ, פצע בכף רגל סוכרתית, כיב ורידי, כיב עורקי וכיוצ"ב. הפצע הכרוני נוצר כתוצאה מפגיעה רב מערכתית, כלומר כמה גורמים יחד מביאים להיווצרות הפצע. כדי לזרז את תהליך ריפוי הפצע, מלבד הטיפול המקומי יש לערב את כל המערכות שהביאו להתהוות הפצע.

אנו, במרפא לפצע, מתאימים תוכנית טיפול אישית וממוקדת לכל מטופל בהתאם לגורמי הרקע.

פצע לחץ ( Pressure Ulcer)  הוא נזק הנגרם לעור ולרקמות תחתיו הנוצר כתוצאה מלחץ ממושך ועיקבי או משילוב של לחץ וכוחות גזירה (כוחות משיכה בכיוונים שונים). פצע לחץ הוא דבר שניתן וכדאי למנוע, שכן טיפול בפצע לחץ גורר הרבה כאב, סבל, תסכול ועלויות גבוהות. במידה ונוצר פצע לחץ, לאחות פצעים מיומנת תפקיד מרכזי בניהול הטיפול.

פצע סוכרת, כיב סוכרתי או בשמו הנפוץ יותר פצע בכף רגל סוכרתית, נוצר כתוצאה מהנזק המתמשך לכלי הדם הקטנים בעקבות מחלה הסכרת. פצע בכף רגל סוכרתית הופך לרוב לפצע כרוני שלוקח זמן רב לרפא, בשל הצורך לאזן את מחלת הרקע בד בבד עם הטיפול המקומי בפצע. יש צורך באחיות ורופאים בעלי ותק ומנוסים לניהול טיפול בפצע סוכרתי.

פצע ורידי הוא פצע כרוני הנוצר על רקע אי ספיקה ורידית ומצריך התערבות של אנשי מקצוע – אחיות או רופאים מומחים. פעילות ורידים תקינה מושפעת ממחלות כלי דם, השמנה, עישון, גיל, ריבוי הריונות או קושי בתנועה, כל אלו ועוד יכולים להביא לפגיעה במסתמי הורידים והיווצרות של כיב ורידי עמוק וכואב.

פצע עורקי נובע מחסימה חלקית או מלאה של עורקי הרגליים, המשבשת את אספקת הדם לרקמות. הסכנה שבחוסר טיפול עלולה להוביל להדרדרות מהירה, זיהום ואף קטיעה. אבחון וטיפול מהיר ומקצועי של כיב עורקי הוא קריטי לשיפור או ריפוי הפצע ומניעת קטיעות.

פצע טראומה הוא נזק לעור ולגוף כתוצאה מחבלה חיצונית – מכה, תאונה, כוויה.

פצע טראומה יכול להסב כאב רב, אך עם טיפול מקצועי הפצע יכול להחלים במהרה.

חשוב לטפל בפצע מוקדם ככל האפשר ולמנוע זיהומים או הדרדרות.

פצע ניתוחי או פצע כירורגי הוא חתך בעור וברקמות תחתיו הנוצר בשעת ניתוח אורתופדי, קיסרי, פלסטי ועוד. לרוב הפצע נסגר ללא בעיות, אך לעיתים הפצע מזדהם או מתקשה להחלים בשל מחלות רקע. חשוב להקפיד שאזור הפצע ישמר נקי או חבוש בהתאם להוראת רופא מטפל. במידה ומופיעים סימני זיהום כגון, הפרשות מוגלתיות, חום גוף מעל הנורמה נמליץ לפנות למעקב רפואי ובדיקה.

נגישות
WhatsApp chat